کشت سنتی بزرگ ترین مشکل پنبه کاران خراسان شمالی

Submitted by webmaster on سه شنبه, 09/02/1395 - 07:34

به گزارش پایگاه خبری سپاه حضرت جواد الائمه (ع)؛گزارش تحلیلی توصیفی میدانی سازمان بسیج علمی پژوهشی استان خراسان شمالی

فصل برداشت محصول پنبه ی بخش مانه است و قصد کردیم سری به کشاورزان این محصول بزنیم و کمی حرف های این افراد را بشنویم.

وقتی مزارع پنبه را از دور می بینیم گویی برف تنها در قسمتی از زمین باریده و دیگر قسمت ها خالی از برف است ، این مزارع تصویر های بسیار زیبایی را برایمان به نمایش می گذارد.

 

 

کشاورز اولی را که میبینم به سراغش می روم بعد از احوال پرسی خود را برایم معرفی می کند و میگوید نامش رضا علی است :

از رضاعلی آقا در مورد مشکلات کشت پنبه در استانمان پرسیدم که دل پر دردی داشت از مشکلات کشاورزان پنبه کار:

او میگفت: بزرگترین مشکلی که وجود دارد بحث مکانیزه نبودن این محصول می باشد چرا که سخت ترین قسمت آن برداشت پنبه است هرچند که در قسمت های کاشت و داشت نیز همین مشکل وجود دارد.

مشکل بزرگ این است که برداشت پنبه در استان ۱۰۰درصد دستی انجام می شود و تنها ۲۷ هکتار آن به صورت مکانیزه و با دستگاه برداشت پنبه انجام می شود که این عدد حتی به یک درصد از سطح زیر کشت پنبه در استان هم نمیرسد و این در حالی است که دربرداشت دستی این محصول یک چهارم درامد حاصل از برداشت صرف دستمزد کارگران برداشت پنبه می شود.

به طور مثال در همین سال جاری پنبه کیلویی ۶۰۰ تومان هزینه ی برداشت دارد که البته این رقم بدون در نظر گرفتن هزینه های آب ، زمین و حمل و نقل آن می باشد و تنها کارگری که این محصول را برداشت میکند کیلویی ۶۰۰ تومان حق الزحمه دریافت میکند.

مشکل دیگری که در برداشت پنبه وجود دارد غیر از هزینه های زیاد آن وقتی است که صرف این کار می شود چراکه برداشت پنبه بسیار وقت گیر است که یکی از دلایل آن سختی برداشت با دست است و دلیل دیگر آن نبود کارگران برداشت پنبه می باشد که آنها نیز به دلیل کم بودن حق الزحمه ، خیلی انگیزه ای برای کار ندارند و این طولانی شدن زمان برداشت خود مشکلاتی را بوجود می آورد : به طور مثال اگر در فصل برداشت که اتفاقا فصل پربارشی هم است ، باران اندکی هم بیاید دیگر امکان برداشت پنبه وجود ندارد و باید صبر کرد تا رطوبت آن خشک شود تا بتوان عمل برداشت را انجام داد و به همین دلیل با یک باران اندک کار برداشت تا دو هفته به تاخیر می افتد و زمانی که برداشت به تاخیر افتاد چند مشکل را به وجود می آورد:

مشکل اول این که تاخیر و خیس شدن و خشک شدن پنبه از کیفیت آن کم میکند و آن کیفیت قبل را ندارد.

مشکل دوم این که با ماندن پنبه در مزرعه از حجم و وزن آن کاسته می شود و دیگر آن حجم و وزن قبل را ندارد.

مشکل سوم این که با پایین آمدن کیفیت و وزن پنبه حتما درآمد حاصل از آن نیز کم می شود که این خود ضرر بسیار بزرگی برای صاحبان زمین می باشد.

و به تمام این دلایل پنبه باید سریع برداشت بشود که متاسفانه به دلیل مکانیزه نبودن برداشت پنبه این امر امکان پذیر نمی باشد.

کشاورز دیگر که اهل شهر پیش قلعه بود نیز از مشکلات کشت پنبه چنین می گوید:

مشکلی که برای ما پنبه کاران با آن درگیر هستیم مشکل فروش محصول به دست آمده است به این صورت که در استان خرید تضمینی پنبه وجود ندارد و به همین دلیل تجار و دلال ها هر قیمتی که بگویند کشاورز ناچار است به فروش با همان قیمت است زیرا قیمت مصوبی در این زمینه وجود ندارد ، به طور مثال اگر دلال بگوید در سال ۹۵ باید خرید پنبه کیلویی ۳۰۰۰ تومان صورت بگیرد ناچار کشاورز باید با همان قیمت پنبه ی خود را بفروشد و به همین دلیل راه برای دلال بازی در خرید پنبه بسیار باز است و تایین نرخ نیز با خودشان است زیرا برای کشاورز ارتباط مستقیم با کارخانه وجود ندارد چراکه در استان خراسان شمالی اکثر کشاورزان پنبه خرده مالک هستند به این معنا که زمین های کشت پنبه ی آنها در حدی نیست که بتوانند محصولات خود را به صورت جداگانه و مستقیم به کارخانه ارائه کنند.

زمین های این خرده مالک ها حتی در بسیاری از موارد به هکتار هم نمیرسد و مجبورند محصول خود را با واسطه ی دلال ها به کارخانه برسانند و تعداد کشاورزان دارای زمین بالای چند هکتار بسیار کم است.

کشاورز دیگر که در مزرعه ی خود مشغول کار بود را پیدا کردم و بعد از خداقوت مشغول صحبت شدیم:

وقتی با محمودآقا صحبت کردم او نیز گلایه خود را اینچنین برایم گفت:

استان خراسان شمالی جزء چند استان برتر در زمینه ی کاشت پنبه در کشور است و دلیل آن نیز عبور رود اترک از این استان می باشد که زمین های اطراف خود را حاصل خیز کرده است ولی اگر حمایت های لازمه انجام نشود و روند همان طور که حمایت انجام نمی شود ادامه پیدا کند قطعا کشت پنبه در استان بسیار کم شده و حتی می تواند به صفر هم برسد و محصولات دیگر جایگزین پنبه در استان بشوند که این اتفاق در همین سال جاری نیز افتاده است که محصولاتی چون پیاز ، چغندر قند و ذرت درصدی از زمین های کشت پنبه را به خود اختصاص داده اند و دلیل آن نیز این است که این محصولات به صورت مکانیزه قابلیت برداشت دارند.

او می گفت: پنبه در هر هکتار برای ۱۳ نفر اشتغال زایی می کند که این خود نیاز تقویت کشت این محصول را می رساند و این که جلوگیری بشود از کمرنگ شدن کشت این محصول چراکه کشت پنبه نسبت به سال گذشته ۵۰درصد کاهش داشته است که می شود با کمی حمایت از کشاورزان این روند رو به کاهش را متوقف کرد و یکی از مصادیق این حمایت می تواند خرید تضمینی محصولات کشاورزان بشود.

وقتی با کریم آقا دیگر پنبه کار بخش مانه صحبت کردم از عشقش به پنبه می گفت ولی او نیز دلی داشت پر از گلایه که گمان کردم برای مسئولین شنیدنی باشد:

می گفت در کشور ما حدود ۶۰ درصد پنبه مورد نیاز تولید می شود و باقی آن ناچارا باید وارد بشود که با کمتر شدن کشت این محصول مقدار واردات آن نیز بیشتر می شود و مقدار زیادی پول از کشور خارج می شود که تمام این ها ظاهرا برخلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است که با افزایش تولید و کشت این محصول می شود جلوی این ضرر ها را گرفت و به راحتی در تولید پنبه در کشور خودکفا شد ، به طور مثال اگر سیستم های پاک کننده ی پنبه در کشور یا استان جدید جدید تر و به روزتر بشود و دیگر از سیستم های قدیمی پاک کننده استفاده نشود قطعا بسیاری از مشکلات پیش روی پنبه در کشور حل می شود و در نتیجه تولید و کشت پنبه افزایش پیدا می کند.

کریم آقا در ادامه از مکانیزه نبودن مراحل کاشت پنبه گلایه کرد و گفت:

به همین صورت برای رفع مشکلات کشت پنبه باید از کاشت پنبه گرفته تا داشت و فراوری و ارائه ی آن به بازار ، تمامی این مراحل پیشرفته و نوسازی بشود چراکه نیاز اصلی پنبه در استان و کشور مکانیزه شدن و پایین آمدن هزینه ها می باشد.

کریم آقا در مورد کاهش سطح زیر کشت پنبه در بخش مانه گفت:

در بخش مانه بیشترین سطح زیر کشت متعلق به پنبه می باشد ولی این سطح زیر کشت در حال کاهش است چرا که سختی های کاشت این محصول بسیار زیاد است و کشاورزان ترجیح می دهند محصولات دیگری را که سختی ها و مشکلات آنها کمتر است را بکارند چرا که پنبه بعد از کاشت به چندین مرحله نگهداری نیاز دارد که تمامی این مراحل نیازمند صرف هزینه می باشد و در نهایت دلال ها پنبه را با قیمت بسیار پایین خریداری میکنند و کشاورزان نیز به همین دلیل به محصولات دیگری مثل چغندر قند و پیاز و ذرت روی آورده اند.

کریم آقا در پایان امیدوارانه می گوید:

ولی با این حال اگر برداشت پنبه راحت تر بشود که تنها راه آن مکانیزه شدن برداشت این محصول است این محصول دوباره می تواند جایگاه خود را در میان محصولات دیگر بازپس بگیرد.

گزارش تحلیلی توصیفی میدانی:
سازمان بسیج علمی پژوهشی استان: فصل برداشت محصول پنبه ی بخش مانه است و قصد کردیم سری به کشاورزان این محصول بزنیم و کمی حرف های این افراد را بشنویم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.