خروج آمریکا از برجام، تهدید صلح بین الملل است.

سه شنبه, 07/25/1396 - 10:50
خروج آمریکا از برجام، تهدید صلح بین الملل است.
استاد علوم سیاسی دانشگاه پیام گفت: نور نقض برجام توسط آمریکا، به معنای الغای برجام نیست چرا که این سند، تا زمانی که مصوبه شورای امنیت را پشتوانه خود دارد، بعنوان سندی بین المللی برای تمامی کشورهای دنیا الزام آور است.

به گزارش پایگاه خبری سپاه استان، عضوهیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه پیام نور دکتر اصغری راد، گفت: همانطور که برخی کارشناسان و سیاست مداران انتظار داشتند، ایالات متحده، غیرقابل اعتماد بودن خویش را در تعامل با جمهوری اسلامی ایران، از سطح "بد عهدی" به "نقض برجام" رساند و هماکنون نیز در آستانه "خروج آمریکا از برجام" قرار دارد.

اصغری راد در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا به دنبال خروج از برجام است؟ گفت: واقعیت این است که برجام با تمام فراز و نشیبهای موجود در ایام نگارش و تصویب آن، سندی بین المللی و مصوب در شورای امنیت است که برای دو طرف (یعنی ایران و 5+1) تعهدات و امتیازات مشخصی را مشخص کرده است.

وی ادامه داد:در هر دو طرف مذاکره نیز علاوه بر موافقان، گروههایی هستند که برجام را تماما بر ضد منافع ملی خود می دانند. در آمریکا (و پس از اوباما) این گروهها هماکنون قدرت را تقریبا به طور کامل قبضه کرده اند. آنها به رهبری ترامپ و با حمایت اسرائیل معتقدند که برجام با اجازه غنی سازی به ایران (هرچند محدود) و دادن امتیازات اقتصادی عملا به ایران اجازه داده است هم توانمندی اساسی هسته ای خود را حفظ کرده و هم از آسیب تحریم ها بگریزد.

این استاد دانشگاه افزود: در داخل ایران هم گروهی برجام را معادل برچیدن سازمان هسته ای ایران علیرغم عدم دریافت امتیازات اقتصادی دانسته و با آن مخالف اند. اما دولت ایران به هر روی پایبندی خود به برجام را حفظ کرده است. در این میان طرفهای اروپایی و آسیایی برجام نیز خود را تا حدود زیادی پایبند به برجام دانسته و آنرا سندی مهم برای حفظ صلح بین الملل میدانند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور بجنورد به این سوال که نقض برجام توسط آمریکا به چه معناست؟ پاسخ دادند: نقض برجام توسط آمریکا، به معنای الغای برجام نیست چرا که این سند، تا زمانی که مصوبه شورای امنیت را پشتوانه خود دارد، بعنوان سندی بین المللی برای تمامی کشورهای دنیا الزام آور است. اما آمریکا میتواند بصورت یک جانبه از برجام خارج شود و تحریمهای یک جانبه ( و نه بین المللی) بر علیه ایران وضع نماید. این شرایط به معنای حرکت آمریکا به سمت منزوی شدن در عرصه بین المللی است.

دکترای مطالعات آمریکا افزود:: از سوی دیگر، هرچند شرکتهای آمریکایی و برخی شرکتهای بین المللی که به بازار آمریکا اهمیت بیشتری نسبت به بازار ایران میدهند، توانایی تعامل اقتصادی با ایران را از دست خواهند داد، اما بطور کل در خصوص شرکتهای اروپایی و خصوصا آسیایی که نسبتا مستقل عمل کرده و هماکنون نیز برجام را اجرا میکنند، شاهد تغییر سیاست خاصی نخواهیم بود.

 اصغری راد تدبیری را که دولت و ملت ایران در قبال نقض برجام باید اتخاذ نماید را اینگونه بیان می کند: یکجانبه گرایی ترامپ در عرصه سیاست خارجی، تقریبا توسط تمامی مراجع ملی و بین المللی دنیا تقبیح شده است. این یعنی برجام سندی نسبتا منسجم (تا حدودی به نفع ایران و سایر کشورها) بوده و پایبندی ایران نیز بارها به اثبات رسیده است. خروج ایران از برجام یا حتی نقض آن هم در این وضعیت که سایر کشورهای دنیا (غیر از آمریکا) سعی در اجرای آن دارند، اقدام مدبرانه ای نیست.

این استاد دانشگاه افزود: اما در عرصه حقوق بین المللی راهکارهایی برای ضمانت اجرای معاهدات وجود دارد. این راهکارها شامل اقدامات دوجانبه، تنبیهی، و گفتمانی میشود. در صورت نقض معاهده ای مانند برجام، ایران میتواند ضمن حفظ شرایط اتحاد داخلی کنونی، اولا به سایر شرکای آمریکا فشار آورده و از آنها بخواهد آمریکا را در مسیر برجام حفظ کنند، ثانیا از این شرکا بخواهد در قبال تحریمهای احتمالی آمریکا اقدامات جبرانی و امتیازات ویژه ای را برای ایران در نظر بگیرند تا تمایل ایران برای ماندن در برجام افزایش یابد. ثالثا موضوع عدم تعهد بین المللی آمریکا را به مجامع غیر رسمی و رسمی بین المللی کشانده و از کانالها و ابزارهای مختلف جهت تقبیح مدبرانه و حقوقی این امر بهره جوید.

جواد اصغری راد در پایان بیان کرد: ایران باید تلاش کند، موضوع خروج از برجام از سوی آمریکا را بعنوان اقدامی برای تهدید صلح بین المللی در سطح شورای امنیت مطرح کند. هرچند امکان موفقیت در این سیاست نهایی، با توجه به بی عدالتی های سیاست بین الملل کم است، اما بدون شک زمینه و گفتمان اقدامات جسورانه تر دیگر را فراهم خواهد کرد. نباید فراموش کرد هر اقدامی برای حفظ صلح بین الملل یا احقاق حق، نیازمند طی روال و زمینه سازی لازم است و نباید تهاجم به دشمن را با تهاجم به برجام اشتباه گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.