پایانی بر توهم اسرائیلی اقلیم

دوشنبه, 07/24/1396 - 11:56
پایانی بر توهم اسرائیلی اقلیم
منطقه کرکوک 40% از ذخایر نفتی و حدود 70% از ذخایر گازی عراق را در خود جای داده است. این ثروت غنی به همراه آدرس غلط اسرائیل و آمریکا، سرکرده اقلیم عراق را دچار توهم و اشتباه محاسباتی کرد.

به گزارش سپاه استان، دکتر رضا سراج در کانال تلگرامی خود منتشر کرد؛ منطقه کرکوک 40% از ذخایر نفتی و حدود 70% از ذخایر گازی عراق را در خود جای داده است. این ثروت غنی به همراه آدرس غلط اسرائیل و آمریکا، سرکرده اقلیم عراق را دچار توهم و اشتباه محاسباتی کرد.

توهم و اشتباه محاسباتی سرکرده اقلیم چه بود؟ اشتباه اول، عدم محاسبه دقیق از جایگاه و وزن ژئوپولتیکی و ژئواستراتژیکی منطقه کرکوک برای عراق، ایران، ترکیه و در نظر نگرفتن اقدامات متقابل آنان بود. اشتباه دوم، اجرای نقشه بسیار خطرناک اسرائیل برای تجزیه و بالکانیزه کردن منطقه و نادیده گرفتن حساسیت‌های ایران عراق و ترکیه بود. اشتباه در زمان برگزاری رفراندوم و اعلام استقلال، اشتباه سوم بود. دولت و نیروهای مسلح عراق با پیروزی‌های راهبردی در مقابل تروریست‌های تکفیری، به لحاظ روحیه و توان رزمی در شرایط بسیار مطلوبی قرار داشتند. آزاد شدن بخشی از توان رزمی عراق از جنگ با تکفری‌های داعش، فرصت مغتنمی برای بغداد بود تا مناطقی را که اقلیم با فرصت طلبی اشغال کرده بود؛ آزاد کند.

اشتباهات مذکور، هم‌افزایی راهبردی ایران، عراق و ترکیه را به ارمغان آورد و عملا کار را برای سرکرده نادان اقلیم برگشت ناپذیر ساخت. اکنون با ورود نیروهای عراق به کرکوک، پیروزی راهبردی و کم هزینه‌ای برای بغداد در حال رقم خوردن است. در طرف دیگر، سران دولت اقلیم باید خود را آماده مواجهه با چالش مخالفان سیاسی، تنبیه بیشتر از سوی مردم و اقدامات دامنه دار عراق، ترکیه و ایران کنند.
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید